27.03.2022

Poljak Paterski zmagovalec Velike nagrade Adrie Mobil

V ciljnem sprintu ubežne skupine je imel Poljak Maciej Paterski (Voster ATS Team) največ moči. Družbo na zmagovalnem odru sta mu delala Italijana, drugi Andrea Debiasi (Cycling Team Friuli ASD) in tretji Nicola Venchiarutti (Work Service Vitalcare vega). Najboljši Slovenec je bil na 9. mestu David Per (Adria Mobil).

S sedmo VN Adrie Mobil se je danes v Novem mestu zaključil uvod v kolesarsko sezono na slovenskih cestah. Potem ko je v Izoli slavil Avstrijec Auer in bil v Novi Gorici najboljši nekdanji Adriaš, Hrvat Miholjevič, je na granitnih kockah novomeškega Glavnega trga, pred Rotovžem, na najvišjo stopničko stopil Poljak Paterski.

Kolesarsko dirko je vzorno priredil Kolesarski klub Adria Mobil, ki letos praznuje jubilejnih 50 let delovanja. Enodnevna dirka, ki je bila prvič izvedena leta 2015, ob 50. obletnici blagovne znamke Adria Mobil, je v vseh svojih izvedbah dala 3 različne zmagovalce. Dvakrat sta dirko dobila domačin Marko Kump in Italijan Filippo Fortin, po enkrat pa sta bila najboljša Nizozemec Marijn Van Der Berg in še en Italijan, Antonino Parrinello. Leta 2020 je dirka zaradi ukrepov povezanih s korona virusom odpadla.

Dirka je potekala po nespremenjeni, nekaj več kot 180 km dolgi, razgibani trasi po Dolenjski in Beli krajini. Kolesarje je pot peljala izpred upravne stavbe družbe Adria Mobil, generalne pokroviteljice novomeškega kolesarskega kluba, kjer je bil ob 12.30 uri start do Straže in nato preko Soteske in Podturna do Brezovice, kjer je bil prvi gorski cilj. Kolesarji so se nato spustili do Semiča in se povzpeli do Vahte, drugega gorskega cilja na današnji dirki, potem pa jih je po spustu pot prvič pripeljala v Novo mesto. Do cilja so morali še dvakrat opraviti z razgibanim krogom do Drage, Rateža, Gabrja in Dolža, nazaj v Novo mesto, kjer je bilo potrebno do cilja še dvakrat opraviti z manjšim krogom okoli dolenjske prestolnice.

Nastopilo je 146 kolesarjev iz 17 držav. Največ kolesarjev, kar 46, je bilo iz Italije, 31 je bilo Slovencev, 17 jih je bilo s Poljske. Iz Slovenije je bilo na startu pet ekip: poleg ekipe Adria Mobil še Ljubljana Gusto Santic, Cycling team Kranj, KK Gorje in Meblo Jogi Pro-Concrete. Iz kolesarskega kluba Adria Mobil so danes nastopili Gal Glivar, David Per, Tilen Finkšt, Nik Čemažar, Viktor Filutas, Aljaž Jarc in Kristjan Hočevar.

Dirka je bila izjemno zahtevna, z dvema gorskima ciljema in zahtevnima vzponoma do Gabrja in potem na Dolž v zaključku. Spomladanska pripeka je poskrbela še za dodatno selekcijo, precej kolesarjev je odstopilo, do cilja jih je prišlo le 76. V boju za najvišja mesta za najvišja mesta je na koncu ostalo 10 kolesarjev, med njimi tudi Per. Ti so v cilj prišli 8 sekund pred glavnino. Per je z devetim mestom dobil 3 točke UCI, ostali Adriaši pa so končali takole: 17. je bil Tilen Finkšt, 22. Gal Glivar, 33. Kristijan Hočevar, 38. Nik Čemažar, 65. Aljaž Jarc. Viktor Filutas dirke ni končal.

David Per je po dirki, vidno utrujen, povedal: »Od starta je naša ekipa kontrolirala dirko, tudi še ko smo šli prvič čez Gabrje. V zadnjem krogu, pri vzponu na Dolž, smo spredaj ostali samo najmočnejši, bil sem edini iz ekipe Adrie Mobil. Na koncu sem poskušal presenetiti z napadom, približno 1,5 km pred ciljem, uspel sem narediti minimalno razliko. Žal so me na začetku Kandijskega mostu ujeli.«

In kaj je povedal športni direktor Marko Kump? »Kaj naj rečem, dirkali smo tako, kot smo planirali. Škoda, da je Tilen Finkšt v prvem, daljšem krogu okoli Novega mesta skupaj z Aljažem Jarcem padel. Pol kroga je potem lovil glavnino, kar mu je pobralo precej moči. Če ne bi padel, bi bil verjetno v prvi skupini skupaj z Davidom Perom. Vedeli smo, da bo težko, saj sta imeli dve poljski ekipi v prvi skupini po dva kolesarja. Per je odlično peljal, naredil vse, da bi zmagal, vendar je bila cesta na koncu žal 100 metrov predolga. Ekipa je ves dan delal odlično in prav vsi fantje si za svoje dirkanje zaslužijo najvišjo oceno.«